Gelin’cikler

Feray Karagöz
270OKUNMA
  Yorum Gazetesi   04 Şubat 2014

Bazıları düşmüş yolsuzluk peşine…

Kimin eli kimin cebinde…

Görmezden geliyorlar Türkiye’nin en acı gerçeğini…

İnsanlıktan utandıran ÇOCUK GELİNCİKLERİ…

Bu hafta içim acıyarak yazıYORUM.

9 yaşındaki kızımın gözlerinin içe bakıyorum iki gündür Siirtli Kader’in başına gelenleri düşündükçe. Kimdir KADER ERTEN.

Siirt ili Pervari ilçesinde 12 yaşında evlendirilmiş, 14 yaşında ilk çocuğunu kucağına almış, 16 yaşında ise ölümü en acı şekliyle hayatını kaybetmiş Türkiye’nin en utanç verici ÇOCUK GELİNLERİNDEN sadece biriydi.

Türkiye’nin sosyal sorunlarının başında gelen Kadına Şiddet konusu ne yazık ki DEVLET DESTEKLİ devam etmektedir. BM göre 18 olan çocuk yaş sınırı, bizim ülkemizde 12 yaşında evlendirilen ve doğum yapan kızlarımız nedeniyle aşağılara çekilmiştir. Devlet destekli dememiz bundan.

Bu kadar zor mudur bir yasa çıkarmak ve imam nikahının kıyılmasını ceza yasasında suç saymak. Evlatlarının ruh ve beden sağlığını hiçe saydıkları için bu kadar zor mudur akla ziyan bu kararları alan anne ve babalara ceza vermek.

Tabi ki ZOR. Ülkemizde devlet büyüklerimiz yürütme ve yargı arasında mekik dokurken GELİN’cikler dallarından koparılmış kime ne…

ADALETİN sorumluları arasındaki bu çatışmaları görünce zor olduğunu görüyoruz da anlayamıyoruz. Vicdansızlığın cahiliye dönemindeki kız çocuklarını diri diri mezara koymaktan farkı olmayan bu uygulamaların engelleme çabalarının olmayışını anlayamıyoruz.

Uluslararası belgeler çerçevesinde, on sekiz yaş altında evlendirilen kız çocukları ‘çocuk gelin’ olarak ifade edilse de Çocuk Gelinler gerçeği, çocuğun uluslararası sözleşme ile tanınmış haklarının korunamadığını göstermektedir. Çocuğun uluslararası belgeler ve kanunlar çerçevesinde korunması ile görevli kamu kurumları bulunmaktadır. Buna rağmen hemen her gün evlilik adı altında tüm hakları ihlal edilerek istismara maruz bırakılan kız çocukları ile ilgili bir YASA çıkmaz ise daha çok KADER’ler kadere mahkum olacak, GELİN’cikler solacaktır.

Bırakın bu çatışmaları, Bırakın bu ağız dalaşını. Adalet, Hukuk ve İnsan Hakları için şimdi karar alma zamanı…

2020 © Tüm hakları saklıdır. Feray Karagöz