Yerelde Kadınlar Ses Yükseltiyor

Feray Karagöz
253OKUNMA
  Yorum Gazetesi   11 Eylül 2018

Yerel yönetimler; genel siyasetten farklı olarak tek bir merkeze sıkışmayan, sürekli halkla iç içe olmayı ve yüz yüze iletişim kurmayı gerektiren bir alandır. Bununla birlikte yerel yönetimler, eril sistemin egemen olduğu ve kendi cinsiyet normlarını dayattığı bir diğer iktidar alanıdır.

Kısa bir süre sonra yerel yönetimler seçimi gerçekleşecek. Siyasi partilerde ilk iş adayların belirlenmesi. Bu noktada her bir siyasi partinin kadın örgütü çok ciddi ve disiplinli çalışma yürütmesi, seçilebilecek yerlerden kadın adayların gösterilmesi açısından oldukça önemli. Başkan adayının kadın olması, her belediyede kadın meclis üyesi adaylarının sayılarının seçilebilecek sıralardan belediye meclisinde güçlü bir kadın grubu oluşturacak sayıda olması sağlanmalıdır.

Yerel yönetimler ulaşılabilirlik açısından oldukça avantajlıdır. Dolayısıyla bu konuda doğru politikalar üretmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak oldukça önemlidir.

Tüm bunları yaparken, kadınlar eril sistemin yıldırma politikalarıyla her alanda karşılaşılacak. Fakat eminim ki, özellikle seçilmiş kadınların kararlı duruşu, birlikte hareket etme pratikleri ve dayanışmasıyla bunun üstesinden gelinecektir.

Geliştireceğimiz sosyal politikalar ve uygulamalarla bir yandan kent halkının refah, huzur ve esenliğini artırarak sosyal barışı ve dengeyi sağlayacak, hem de yerel düzlemde sosyal kalkınmayı gerçekleştireceğiz…

Biz kadınlar, mücadele eden, yılmayan, hep üreten, can katan, yaşatan, umut olan canlılarız.

Severiz üretmeyi, durmadan çalışmayı. Emek veririz, değer katarız. Biri iki yaparız, ikiyi dört…

Şimdi daha güçlü ve kararlı bir şekilde biz kadınların yerel yönetimde kendine yer edinme zamanıdır…

2020 © Tüm hakları saklıdır. Feray Karagöz