Sanata Evet, İsmail’e Hayır…

Feray Karagöz
242OKUNMA
  Yorum Gazetesi   07 Nisan 2018

Dünyayı kadınlar yönetiyor, bizim ülkemizde ise kadınlar her alanda etkisiz bırakılmaya çalışılıyor. Neden biliyor musunuz; kadınların onları yönetecek olması ve daha başarılı olacakları korkusu onları tüketiyor da ondan.

Kadınlarla bir türlü barışamayanlar listesine bu seferde İsmail Kahraman eklendi.

Geçtiğimiz haftalarda TBMM başkanı İsmail Kahraman, 18 Mart Çanakkale zaferi dolayısı ile hazırlanan oyunda kadınların sahneye çıkmasını engelledi.

Hangi mantıkla, hangi düşünce yapısı ile bunu yaptı bilinmez ama şunu bilsin ki; O Çanakkale zaferi kadınlarla kazanıldı. Oturduğu meclis başkanlığı koltuğunu, kadınların mücadelesi sayesinde dolduruyor. Şimdi ise kadınları yok sayıyor.

Kahraman Türk kadınına ne sokakta, ne işte, ne sahnede, ne de mecliste engel koyamazsınız. Kahramanlık Soyadında taşımakla olmuyor. Her alanda ön saflarda mücadele ile oluyor.

Afife Jale 3 Nisan 1919’da tiyatro sahnesine çıkan ilk Müslüman Türk kadın oldu.

Aradan geçen 99 yılda, kadınlar ve erkekler tiyatrolarda “birlikte” rol aldılar. Bu saatten sonrada beraber aynı sahnede olacaklar.

Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasaya aykırı olmanın ötesinde, ayrımcılıktır, aşağılamadır, insan onurunu ayaklar altına almaktır.

Biz kadınlar, kadınlara dönük bu dehşet verici muameleyi kınıyor, “bu oyunda rol alan tüm aktörlerin” ortaya çıkarılmasını, Türk Ceza Kanunu açısından suç oluşturan bu ayrımcılık nedeniyle yargılanmalarını; derhal istifa ederek ya da görevden alınarak siyaset ve bürokrasi sahnesinde bir daha da yer almamalarını istiyoruz. 

99 YIL SONRA KADIN SANATÇILARA SAHNEYI· YASAKLAYANLAR DERHAL I·STI·FA ETMELI·DI·R. ETMEZSE BİZ KADINLAR 2019‘DA ZATEN GÖNDERMESİNİ BİLİRİZ…

İsteseniz de istemeseniz de;

Kadınlar işte, sahnede, mecliste kısaca her yerde var olacaktır. Buna alışsanız iyi olur.

2020 © Tüm hakları saklıdır. Feray Karagöz