Kızlar Yine Amaç Uğruna Araç Oldu

Feray Karagöz
249OKUNMA
  Yorum Gazetesi   28 Mayıs 2014

Dünyanın konuştuğu bir olay karşısında ilk günden bu yana takip ettiğim insanlık ayıbını bugün kaleme almak istedim.

Geçen ay 200’den fazla kız öğrenci radikal Boko Haram örgütü tarafından kaçırıldı. 12-15 yaşları arasında 230’dan fazla kız öğrenci yaklaşık bir ay önce Borno Eyaleti’ndeki okullardan kaçırılmışlardı. Kız öğrencilerin kaçırılmasını radikal İslamcı Boko Haram örgütü üstlenmiş ve kızları köle olarak satacaklarını açıklamıştı. 2009 yılından bu yana Boko Haram örgütünün silahlı eylemlerinde binlerce kişi öldü.

Boko Haram Örgütünün amacı nedir diye merak ettiyseniz açıklayayım. Resmi adı ‘’Cemaat es-Sulh Sünnet Li Dava Vel Cihad’’ (Dava ve cihad için barış ve sünnet cemaati) olan Boko Haram 2002 yılında Nijerya’nın Kuzeyi’nde kuruldu. Hausa dilinde ‘’Batılı eğitim haram’’ anlamına gelen Boko Haram’ın amacı Nijerya’nın kuzeyinde şeriat kanunları ile yönetilen bir İslami devlet kurmak. İlk başlarda herkes onları ‘’Nijerya Talibanları’’ olarak anmaya başladı.

YOKSULLUKLA MÜCADELE VE BEDAVA DİNİ EĞİTİM

Afrika’nın en büyük petrol üreten ülkesi olan ve çoğunlukla Müslümanların yaşadığı Kuzey Bölgesi’ni geri kalmışlığı ve yoksulluğu ile biliniyor. Bu durumu iyi kullanan örgüt, yoksul ailelere yiyecek yardımı yaparak ve çocuklarına kendi camilerinde bedava eğitim vererek yoksul kitleler arasında örgütlenmeye başladı. Örgütün çok iyi kullandığı diğer argümanlardan biri de merkezi ve yerel hükümetlerin yolsuzlukları ve gelir dağılımındaki adaletsizlik. Yoksulluğa karşı dayanışma, batı tarzı eğitime karşı kendi İslami eğitimleri ve yolsuzluğa karşı politik mücadeleyi birleştiren Boko Haram kısa sürede bölgede ciddi bir güce kavuştu.

Boko Haram’ın adından da anlaşıldığı gibi örgütün en tehlikeli bulduğu şey Batı Kültürü. Bunun için kurulduğu günden itibaren Boko Haram’ın en büyük hedefi batı kültürünü yaymakta en etkili araç olarak gördüğü okullara yönelmek oldu.

Okullarla birlikte Batı Kültürü ile yetiştirilmekle suçladığı kadınlar da başından beri Boko Haram’ın en büyük hedefi.

Kadınları ve çocuk yaşta kızları kaçıran, küçük çocukları zorla askeri eğitimden geçirerek silahlandıran Boko Haram daha önce de 26 kadını kaçırmış ve orman içinde gizli bir kampta zorla alıkoymuştu. Kamptaki kadınlar askerler tarafından kurtarıldığında bazılarının hamile olduğu, bazılarının ise önceden doğum yaptıkları açıklanmıştı.

Nijerya’da hükümet de zor günler yaşıyor. Radikal dinci Boko Haram örgütünün kaçırdığı yaklaşık 200 kız öğrencinin bulunamaması ülkede gösterilere neden oluyor.

Ordu, kızları bulmak için adımlar atarken, Abuja yönetimine de uluslararası destek yağıyor. ABD, Nijerya’da kaçırılan kız öğrencilerin kurtarılması için yardım önerisinde bulundu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, kaçırma olayının ‘’öfkeyle karşılandığı’’ belirtilerek, ABD’nin kurtarma çalışmalarında yardıma hazır olduğu ifade edildi.

Dünya profilinde kadına baktığımızda, doğu batı fark etmeksizin her yerde ciddi kadın sorunlarıyla karşı karşıyayız.

Yorum gazetesinin ilk sayısından bu yana yazığım her yazıda bir kadın sorununa değinmeye çalıştım. Her zaman görüyoruz ki KADINLAR varlıkları ve yaradılışları nedeni ile savunmasız yanlarından faydalanılarak hep mağdur bırakılmakta hep AMAÇ uğruna ARAÇ olarak toplumda sınıflandırılmaktadır.

Nede?

Kadın üzerinden neden siyaset yapılmakta…

Kadın üzerinden neden ticaret yapılmakta…

Kasın üzerinden neden pazarlık yapılmakta…

Nedenler daha çok…

Bu kadar acımasız bir anlayışla genç kızları kaçırıp kendi düşünce yapısı örgüt arkadaşlarını, kanun önünde aldıkları cezayı hiçe sayıp bırakılmaları için kullanılan sözüm ona İslami anlayışı kabul etmiyorum ben. İslam dinimizde ve Kur’an-ı Kerim’de hiçbir ayetinde kimse bana diyemez ki; Kadınlara işkence ve tecavüz yaparak, kaçırıp köle olarak satarak, kadın üzerinden ticaret yaparak Müslüman olunur. Böyle kişiler Müslüman değildir. Benim söylemeye dilim varmıyor, buyurun adını siz koyun.

2020 © Tüm hakları saklıdır. Feray Karagöz