Siyasette Tansiyon Yükseliyor

Feray Karagöz
256OKUNMA
  Yorum Gazetesi   26 Mart 2014

30 Mart geldi çattı. Sadece yerel seçim olarak bakmıyoruz bu seçimlere. Sanki genel seçim oluyormuş gibi liderlerin meydanlarda karşılıklı söz düelloları ile bu güne geldik.

Bu haftaki yazımı biraz kişiselleştirerek yazmak istedim.

Ben Feray Karagöz. 30 Mart yerel seçimlerde CHP belediye meclis üyesi kontenjan 2. sıradan adayım. İlçe parti başkanımız, yönetim, kadın kollarımız, gençlik kollarımız, meclis üyesi adaylarımız, başkan adayımız Ünal Baysan ile birlikte el ele gönül gönüle çalıştık. Türkiye geneline baktığımızda siyasette kadın kotasında gelinen nokta çok üzüntü verici. Dünya Ekonomi Forumu’nun 2013 Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’nun verilerine göre ‘’Türkiye kadınların siyasi katılımında 103. sırada, yani hemen her başlıkta olduğu gibi bu konuda da listenin en sonlarında yer alıyor.

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel yönetim seçimleri ile kesin listelere bilgi edinme kanunu olduğu halde ulaşılamadığından sizlere sayı veremiyorum. Ancak basına yansıyan verilerden 81 il içinde 2 büyükşehir için kadın aday olduğunu biliyorum. İlçeleri söylemiyorum bile. Siyasetin dilinin değişmesi gerekiyor artık. Çorlu belediye başkan adayımız Sn. Ünal Baysan’ın seçim stratejileri bizi başarıya hep bir adım önde taşıyor. Neden mi dersiniz?

Öncelikle meydanlarda diğer adaylar gibi Ben değil Biz olarak yöneteceğiz dedi ve her zaman bizlerle yürüdü. Bizleri yanından ayırmadı. En önemlisi buydu bence. Katıldığımız saha çalışmalarında işte benim ekibim dedi. Onlarla gurur duyuyorum dedi. Tüm vatandaşlarımızın karşısında beraber yan yana yer aldık. Çorlu’ya kadın eli değecek demedi ama meclis listelerinde en fazla kadın adaylara Ünal Baysan yer verdi ve %90’ını seçilecek sıralara yerleştirdi. Yani söylemekle olmuyor icraatte görelim mesajını çok güzel verdi diğer parti başkan adaylarına. Yaklaşık bir aydır sahalardayız ve en önemli stratejisi nedir biliyor musunuz değerli okuyucularım? Her saha çalışmasında konuk olduğumuz alanlarda çok ama çok önemli bir konuyu hiçbir zaman atlamadı.

‘’Çorlu 81 ilden farklı dinden farklı mezhepleri bir arada barındıran her kültürün değerine önem veren bir ilçe. Hiçbir ayrımcılık zihniyeti olmayan Çorlu, sorunsuz huzur içinde yaşayan Trakya’nın kalbi konumunda. ‘’İşte en önemlisi bu bence. Siyasetin dilini Başkan çok güzel değiştirdi. Kolay değil 25 yıllık bir deneyim. Darısı diğer siyasetçilerimize.’’

Bu arada değinmeden geçemeyeceğim.

Başarı sadece başarılı insanları takip etmekle ve gözlemlemekle elde edilemez. Başarısız insanları da takip edeceksiniz ki aynı hataları yapmayın, başarısızlık sendromuna kapılmayın. Sosyal medya dahil yaşamınızda öyle kişilere yer verin ki; başarıyı kendi deneyim ve tecrübelerinizle elde ederken sizi besleyecek idolleriniz bir tarafta, yanlışları ve hataları ile kendi tercihlerinden dolayı başarısızlığı hak etmiş olan kişiler yaşamınızın çok az bir alanında yer alsın.

Yani rakiplerinizle veya düşmanınızla bile dost olmayı başarabilmeli insan.

El ele gönül gönüle. Mutlu haftalar…

2020 © Tüm hakları saklıdır. Feray Karagöz