Kadın Ve Ensest

Feray Karagöz
266OKUNMA
  Yorum Gazetesi   12 Mart 2014

YORUM Gazetesinin 9. Sayısındayız. Yazmaya başladığımdan bu yana her hafta kadın sorunlarına değinmeye çalışıyorum. Şiddet, çocuk gelinler, siyasetteki eşitsizlikler derken bu hafta da ENSEST üzerine yazmak istedim.

Türkiye genelinde bölgemizde çok rastlamadığımız bir konu olsa bile diğer bölgelerde özellikle genç kızlarımızın ağırlıkla yaşamış olduğu çok ciddi bir sorundur Ensest.

Peki, Ensest nedir?

Kız çocuğun baba ve erkek kardeş tarafından cinsel tacize ve tecavüze uğraması vakasıdır.

Yakın bir tarihte iki çocuğun daha babasının ve erkek kardeşinin tacizine uğradığı ortaya çıktı. Yine diğer bir vaka geçtiğimiz yaz haziran ayında aynı ilden 12 yaşında iki kız babalarının çocuklarını doğurdular. İki kızın da çocukları elinden alınıp yetiştirme yurduna verildi.

Kızları da başka bir yetiştirme yurduna verildi. Ensest Türkiye’de varlığı kabul edilen ama kimsenin yüksek sesle dile getirmeye cesaret edemediği bir sorun. Hukukta tanımı yok. Mağdurların başvuracağı bir merci yok. Başvursa dahi çocuğu koruyacak kurumsal altyapı da yok. Anlayacağınız henüz daha yolun çok başındayız.

Trakya Bölge Temsilcisi olarak çalıştığım Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonumuz devletin görmezden geldiği bu konuya el attı. Türkiye Ensest Atlasının çıkarılması için çalışmalara başladı sorunun temellerine inmeyi hedeflerken ama ne yazık ki son bulunamadığı için çalışmalar tamamlanamadı. Şimdilerde PENTİ firmasının sponsorluğu gündemde.

Ensest vakasıyla karşılaştığımızda nereye gideceğimizi kimle irtibata geçeceğimizi bilmiyoruz. Çünkü Türk Ceza Kanunu’nda ensestin tanımı yok. Bu çalışmayla ortaya bir tablo çıkacak. Ondan hareketle devlet politikası belirlenecek. Bu nedenle bu proje büyük önem taşımakta. İnanıyoruz ki destek bulacak ve bu kanun açığı düzenlemesi yapılacak.

Aklınıza şu soru gelebilir. Devlet bu çalışmaya nasıl bakıyor. Hemen cevap vereyim. Farklı bir bakış açısıyla çözeceklerini belirttiler. Ceza yasası içinde suçun tanımının yapılması gerekiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılan başvuru ile projeye destek talep edildiğinde Eski Bakan Fatma Şahin, aile danışmanları yetiştirdiklerini, bu konuyu onlar üzerinden çözeceklerini söylüyor. Aslında yapılması gereken belli.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kaynak ayırarak mağdurlar için merkezler açmalı ve psikolojik travmalarının tedavi edilmesi için uzmanlar görevlendirilmeli. Bir de ihbar hattı kurulmalı. Buradan duyurmuş olalım. Enseste maruz kalan ya da mağdur bir tanıdığı olan varsa 0312 417 26 04 numaralı telefondan 7/24 ulaşabilirler.

Kadın sorunlarına daha duyarlı devlet özlemi ile…

Tüm YORUM okurlarına güzel bir hafta diliyorum.

2020 © Tüm hakları saklıdır. Feray Karagöz