Kadınlar Ne İster?

Feray Karagöz
281OKUNMA
  Yorum Gazetesi   09 Ocak 2014

Kadınlar ne ister sorusu, felsefe konusu arasında sorulacak en büyük ve en gizemli sorulardan biridir.

KASAİD derneği olarak biz de bu sorunun cevabını bulamayanlar için, bilip de cevaplayamayanlar için bir çalışma yapmak istedik.

Her seğmenden kadınlarımızın, ailesinden, eşinden, çocuklarından sosyal çevreden beklentilerini ve aynı zamanda yaşanmışlıklarını da özgürce kaleme alabilecekleri, duygularını ifade edebilecekleri bir fırsatı muhteşem bir proje ile kadınlarımıza sunduk.

Bize ulaşan yüzlerce yazı edebiyat öğretmenlerimizden oluşan komisyonlarımızca değerlendirildi ve ilk 10 ödüllendirildi. Ayrıca tüm yazıları derleyip GİZLİ KALEMLER adlı kitap olarak çalışmamızı tamamladık. Çok güzel duyguların ve heyecanların yaşandığı bu projede kadınlarımızın gözlerindeki ışıltı her şeye değerdi.

KADINLAR NE Mİ İSTER?

Kısaca buyurun cevabı…

BEŞ DAKİKA

‘’Havva’nın Adem’e elmayı sunduğu günden bu yana, kadının cezası, erkeğe yemek yapmak, yemek beğenilmediği zaman da sonuçlarına katlanmak olmuştur.’’ demiş Helen Rowland.

Her sabah bir kadın olarak müsvedde yığınıyla dolu dünyaya inat bu sözle ve bir sloganla açarım gözlerimi hayata: ‘’Dünya yerinden oynar.. Dünya yerinden oynar.. Kadınlar özgür olsa.. Kadınlar özgür olsa..’’

Çoğu insanın ‘’Kadın-Bayan-Kız’’ üçgeninde sıkışıp, cinsellik üzerinden bir kadın gruplandırması yapmaya çalışıp beceremediği anda Bayan diye işin içinden çıkmaya çalıştığı esnalarda yaşanan binlerce kadın cinayetlerini, tecavüzleri ve şiddetleri düşünürken Behzat Ç.’de konuya değinilmesi hem hoşuma gitmiş, hem de Beş Dakiak öncesini ve sonrasını düşündürmüştü.

Evet, birazdan Behzat Ç.’nin ufak ama büyük anlam içeren repliğinden esinlenerek yazacaklarıma geçmeden önce o sahneyi hatırlatmak isterim.

Kadına yönelik şiddetten dolayı cinayet işleyen Suna karakteri Behzat’a kadına şiddetin yüzde 1400 arttığını söyler silahını bir erkeğe doğrultarak. Behzat’ın ‘’Vuracak olsaydın şimdiye kadar vururdun, sen de öldürmek istemiyorsun.’’ demesi üzerinde Suna şu sözleri sarfetti; ‘’Sadece beş dakika daha yaşamak istedim, bütün öldürülen kadınlar gibi.’’ Sonra bastı tetiğe, iki kurşundan birini kendisine sıkmak suretiyle.

En yakın tarihte yaşanılanlardan örneklendireceksek belki de bir Gülay Armağan içindi Suna’nın savaşı.

Sokaktan geçen bir erkek ‘’Bir Kadın Ne İster’’ sorusuna yanıt olarak; ilgi ister, hediye ister, yüzük ister zırvalıklarına daha fazla tahammül etmek istemediğimden kadınların ne istediğini bir kadından dinlesinler istedim.

Evet, Bir Kadın Ne İster?

Kocası tarafından öldürülen bir kadın en fazla Beş Dakika yaşamak ister.

Evladını kaybetmiş bir kadın, bir anne Beş Dakika önceye dönmek ister.

Sevdiği adam tarafından terkedilen bir kadın yalnızca Beş Dakika daha sarılmak ister.

Aldatılan bir kadın yalnızca Beş Dakika gerçeklere tahammül etmek ister.

Aldatılan bir kadın ya Beş Dakika mağdurlarındandır ya da mağdur olmaktan korkanlardan.

Sevgi dolu bir kadın Beş Dakika huzur vermek ister.

Aşık bir kadın her Beş Dakikasını senle doldur ister.

Ailesini kaybeden bir kadın aile olmayı Beş Dakikalık sorumsuzluklara tercih eder.

Fahişelik yapan bir kadın Beş Dakikada bir ölmek ister.

Uyuşturucu bağımlısı bir kadın Beş Dakika temiz kalmak ister.

Özgür tutsak bir kadın davası için gerekirse binlerce Beş Dakika daha yatmak ister.

HER KADIN BEŞ DAKİKA ÖZGÜR BİR DÜNYA OLMAK İSTER.. Ama en çok dünyayı sevgiyle değiştirmek ister.

Dünyanıza girmek üzere olan bir kadın varsa, onu içeri almaktan korkmayın. Çünkü değiştireceği şey siz değil, içine sıkıştığınız kirli dünyanız olacaktır.

Bugün sevilmeyi ve yaşamayı hak eden milyonlarca kadın anlaşılmayı bekliyor. Kocaları, babaları, abileri ve devletleri tarafından. Hala karşılaştığı onca zorluğa ve baskıya rağmen taşıması çok güç olan umudu barındırabiliyorsa bünyesinde bir kadın, ona özen gösterilmesi gerektiğinin anlaşılmaması insanlığın en büyük cahilliğidir. Oysaki kadın nefes bile almadan seven ve sevilmesi gereken tek canlıdır.

Öldürülen, şiddet gören, tecavüze uğrayan, seven ve sevilmeyen her kadının vermediği bir öpücük, kucaklayamadığı bir yalnızlıktır Beş Dakika. Hazır zamanınız varken Beş Dakikalar hediye edin hayatlarınızdaki kadınlara!

Yağmur YÜCE / Yarışma 1.si

2020 © Tüm hakları saklıdır. Feray Karagöz