Maske Düştü Yüz Göründü

Feray Karagöz
287OKUNMA
  www.corluda.com   08 Mayıs 2020

Şapka Düştü Kel göründü,

Maske Düştü Yüz Göründü.

Corona süreci başladığından bu yana 0,50 kuruşluk maske tüm Dünya'da gündem oldu.

Yerelden genele maske herkesin dilindeydi. Ama bu halk ne gördü bu süreçte.

Herşeyi...

Öğüt verdiğimiz şeyleri uygulamak sadece bir saygı eylemi değil aynı zamanda kendine saygılı olma ve kişisel sağlık halidir. Hepimiz bir yerde bu eylemi bir duruma bir şekilde uydurmuşuzdur: Bir işte, bir aile toplantısında veya bir partide...

Birbirine saygılı olan nezaket maskesini takan değerli sivil halk ve yöneticiler, corona sürecinde her geçen gün demokrasiden uzaklaştığımız, hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunun tecelli ettiği bir düzenle mücadele eder oldu.

Her gün hayati bir bulmaca ile karşı karşıyayız, parçalar bazen dağılır ve karmaşık sosyal alanlarda hayatta kalmak zorunda kalırız. Farkına bile varmadan, bazen, ilkelerimizle, fikirlerimizle veya kanaatlerimizle uyuşmayan şeyleri yaparken buluruz kendimizi.

Herkes de bir maske merakı; kimsenin kendi olmaya cesareti kalmamıştı. Bazıları o kadar alışıktı ki maske takmaya coronada hiç sıkıntı bile yaşamadı.

Ama benim gibi markete alışverişe giderken bile maske takmaya tahammül edemeyen insanların sayısı da az değil...

Maskeler düştü, artık kimin ne oldugunu biliyoruz. Keşke tanıdığımız gibi kalsaydı bazı insanlar diyenlerin sayısı arttı. Rol yapanların maskesini kolayca düşürüyor hayat! Ne güzel gerçek yüzleri görmek aslında öyle değil mi?

Bazı kişiler maskesi sayesinde dünyanın en iyi insanı rolüne bürünebilir. Dili çok uzundur tam bir lafazandır, suç da işlese hata da yapsa mutlaka üste çıkar, sizi suçlu göstermeyi başarır hatta öyle ileri gider ki, siz bile suçlu olduğunuza inanırsınız. Yaptığınız bir takım çocukça yanlışlar ona göre hayatınızın hatasıdır. Sizi ömür boyunca sürdüreceği bir yalancılık sıfatıyla mühürler ama kendisine hiç bakmaz, hayatı yalan olan tiplerdir.

Corona sürecinde bu tiplerin maskesi düştü.

Takke düştü kel göründü,

Maske düştü yüz göründü...

İkiyüzlülerin yoğun olduğu bir ortamda, samimi insanlar kötüdür ve gerçek ise düşmanımızdır. Bundan dolayı, değerlerimiz nezaket maskesini giyen anlaşılmaz yakınlık ve yalancılığı saklayan o yaldızlı zırh ile çatıştığında, uzak dürüstlük her zaman daha iyidir.

Her koşulda şartlar ne olursa olsun nezaket maskesini takarak birbirimize destek olmak tek temennimiz olsun.

Sağlıkla güzel günlere...

2020 © Tüm hakları saklıdır. Feray Karagöz